Written by Anna M. Damasiewicz
23 kwietnia 2020
Jak co roku, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z pewnością tym razem obchody nie będą huczne. Liczne ograniczenia, których w ostatnich miesiącach wszyscy doświadczamy, dotknęły mocno branżę wydawniczą i księgarską. Co prawda przymusowa izolacja sprzyja spędzaniu czasu z książką, a życie literackie w dużej mierze przeniosło się do Internetu, jednak nic nie zastąpi żywego kontaktu z książką w jej naturalnym środowisku – w księgarni czy bibliotece.
Czytajmy e-booki, słuchajmy audiobooków, ale gdy tylko będzie to możliwe, weźmy do rąk tradycyjną, pachnącą farbą drukarską książkę. Obyśmy w dobrym zdrowiu mogli za rok celebrować Światowy Dzień Książki ze wzmożoną energią!
Powiązane artykuły
OD-słowność
Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.
Trendy w projektowaniu okładek 2019
Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, także w projektowaniu okładek książkowych można wyróżnić pewne tendencje, które obowiązują przez jakiś czas, z reguły rok-dwa, by później ustąpić miejsca czemuś zupełnie nowemu. A prawdę mówiąc – może nie całkiem nowemu, bo wiadomo powszechnie, że wszystko już było.
Lustra emocji
Z radością chciałabym poinformować, że już teraz w Bibliotece Pilotów na Zaspie (filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) można obejrzeć wystawę moich okładek książek zaliczanych do gatunku literatury kobiecej.